
История на метода „Ин Витро“
На 25 юли 1978г. в болница в британския град Олдъм, недалеч от Манчестър, се ражда Луиз Браун - първото в света бебе, заченато с помощта на метода „ин витро” /IVF/. Нейните родители Лесли и Джон Браун правят опити за дете в продължение на 9 години, а причината за дотогавашния неуспех са запушени фалопиеви тръби.
Този първи успешен опит е дело на гинеколога д-р Патрик Стептоу и биолога Робърт Едуардс. Възможност за оплождане на яйцеклетката извън тялото на жената дава лапароскопията, благодарение на която от тялото на Лесли Браун специалистите успяват да извлекат годна яйцеклетка. В началото „ин витро” оплождането разчита единствено на добиването на яйцеклетка по време на естествен цикъл на жената. С течение на времето методът се усъвършенства и започват да се прилагат овариалната стимулация и контролираната овулация, ИКСИ, замразяването на яйцеклетки и т.н.
От 1978г. досега с помощта на метода „ин витро” в света са родени милиони бебета.
За своите постижения в областта на асистираната репродукция, през 2010г. Робърт Едуардс получи Нобелова награда за медицина.
През 2008г. Луиз Браун заедно със семейството си дойде в София по покана на Фондация „Искам бебе”, за да отпразнува 30-я си Рожден ден. Тя беше специален гост на форуми, посветени на бъдещето на репродуктивната медицина в България, в които активно участие взе и основателят на МЦ „Св. Иван Рилски” д-р Даниел Димов.
